Hosszú húzhatja a rövidebbet – kenyértöréshez vezet a sportcirkusz
Ami az úszóügy hátterében van és sokkal fontosabb lenne
Már látszik, hogy Hosszú húzhatja a rövidebbet. Mit nem lehet ezen érteni? Már az elejétől kilógott a lóláb, hogy nem a felkészülésért kapott pénz vagy a szakmai feltételek elégtelensége volt a botrányt kiváltó fő ok, hanem bizony a VB promóciós videóban való részvételért kért pénz, mert vélhetőleg túl nagy összeg volt és Gyárfásék visszautasították. Nyilván azt hitték, érzelmileg megnyerhetik az úszókkal együtt Hosszút is, hogy ingyen népszerűsítsék hazájuk úszósportját és a VB-t, ami Hosszú esetében azért nem sikerült, mert amerikai férje piaci alapra akarta helyezni ezt is. Számukra ez a döntő és nem az, ami Gyárfásék és az orbáni nemzeti sportpropaganda fő csapásiránya: a nemzeti büszkeség azonosítása egy sportbálvány egyéni teljesítményével.
Az is feltűnhetett mindenkinek, aki odafigyelt az ügyre, hogy Hosszú és amerikai edző-menedzser férje nem ismerték vagy nem jól mérték fel a magyarországi (erő)viszonyokat és különösen Kiss László edző megsértésével követtek el emberileg, szakmailag, de legfőképp kommunikációs szempontból fatális hibát. Ettől még mindazon kritika nagy része, amit az úszósport vezetésével és Gyárfással kapcsolatban elmondtak ugyanúgy igaz lehet, de nagy illúzió az ügy kapcsán elhinni, hogy Hosszú és amerikai férje kizárólag egy tisztán szakmai „forradalomnak” önzetlen feltárói és hősei akartak lenni. Sajnos, még azt sem lehet kizárni, hogy a botrány végső célja az, hogy erre hivatkozva átigazolhassák Hosszút Amerikába a riói olimpiára, miután jelentős állami támogatással jutott el idáig...
A jogilag momentán rovatlan múltú Gyárfás a hungaro-balkáni sportoligarchia kulcsfigurája, de ettől még nem sokkal vállalhatóbb alternatíva vele szemben a mindent csak pénzben és brand-értékben mérő, amerikanizált szemléletet képviselő pár álláspontja. Végső soron mindkét szemben álló fél számára az ember, a siker és a sport csak eszköz, minden szakmai értékével együtt. Hogy közülük épp kinek fontosabb a hatalom, kinek a pénz és a hírnév, csupán árnyalatok ahhoz képest, hogy végső soron emberileg mindkettő vállalhatatlan. Magukra valamit adó emberi közösségeknek egyiket sem kéne ünnepelni, példaként sztárolni, stb. - botrányos vitájukban pedig nyilván egyiknek sem lehet igaza, egyikük megközelítése sem sokkal etikusabb a másiknál.